A JEMI SHTET ISLAMIK?!

Share on

Eshte kjo nje pyetje, e cila jo pak shqiptar i mundon prej shume e shume kohesh, e me konkretisht pas vitit 1992, kohe kur Shqiperia u be anetare e Organizates se Vendeve Islamike. Me argumentin se duke patur shumicen e popullesise te besimit Mysliman, shqiperia eshte nje vende islamik. Po a’ eshte vertet keshtu. Pikerisht per kete dhe gjithmon ne te mir te Shqiperise dhe te ceshtjes shqiptare, ne te gjithe Ballkanin po japim, disa argumente dhe shifra konkrete. Ne vitin 1995. Ishe kancelari gjerman. Helmut Kol. Teksa ata kan lobuar per Kosoven i eshte pergigjur nje delegacioni te parlamentit te shqiperise, se
nuk mund te formojme nje shtet Islamik 6 milionesh, ne zemer te Evropes.
Te gjithe e dime se ishe presidenti i SHBA, Xhorxh Bush, vetem pak dite para se te vizitonte shqiperine
pati deklaruar se nuk e njoh, por e di se do te vizitoj nje vende Islamik. Vitet kalojn e qeverisesite ndryshojn dhe vjen viti 2017. ku presidenti i tanishem i SHBA, Donald Tramp i thote kryeministerit te Shqiperise. Edi Rama ne Bruksel, se po e di, se shqiperia eshte nje vend Multietnik fetar. Ç’ka eshte krejtesisht e vertet. Sepse kete e verteton mesemiri, rregjisterimi i popullesise se shqiperise ne vitin 2011. I bere mbi baza fetare dhe etnike, sipas te cilit, 57% e popullsise eshte e besimit Mysliman. 10% e besimit Katolik. 7% e besimit Ortodoks. 3% Bektashi. 3% Ateist e tjer, nderkohe qe po bazuar ne kete census. 83% e popullesise se shqiperise jane shqitare dhe 17% jo shqiptare. Popullesi vertet multietnike dhe ku 40% e saje, nuk jane te besimit Mysliman e Shqiperia njihet si shtet Islamik, e per me teper kur flamuri i heriot tone kombetar. Gjergj Kastrioti Skenderbeu valvitet ne mese 57 vendeve islamike. E presidentet e shqiperise, nuk len kujt pa ia dhen titullin ‘’Kalores i Skenderbeut’’. Edhe pse kane kaloruar e stervitur, ne kuajt e antishqiptareve. Padyshim se nje gje e tille, dhe qe duhet sqaruar se nuk eshte teper vone, do te ndikoje edhe ne antaresimin e shqiperise ne Bashkimin Evropian. Ashtu sic po i ndolle Turqise prej 60 vitesh. Prandaj edhe kryeministeri aktual i Shqiperise Edi Rama, i ben gjoja presion Evropes . “Qe se rruan per ne”, se nese nuk na antaresoni ne B. E. kerkojme zgjidhje tjeter. e zgjidhja eshte aleanca Islamiko- Turke plus Rusin sipas situatave, dhe marrdhenieve qe ajo ka me SHBA. Prandaj te cudit fakti se si flamuri i 1. 2 milion shqiptareve tundet ne mes vendeve islamike e ata jetojne, neper vende te ndryshme te Evropes. Pasi per te tjeret dikush edhe mund te thote leni se mir jane ne Turqin e Vogel. Edhe pse shqiperia dhe qe me pa te drejt quhet vend islamik, merret si shembull neper evrope, duke demostruar me Hoxhe-Prift e Pope, marredheniet e mira nderfetare, dhe qe realisht jane vllazerore. Sepse besimet shqiptaret i gjeten aty, dhe nuk i sollen me vete. Hoxhallaret tane ne jo pak raste predikojne duke u shprehur, se Gjergj Kastrioti lindi si ortodoks, jetoj si mysliman, dhe vdiq si katolik, a’teher nese kjo thenie eshte vertet. Shqiperia ose duhet te largohet nga antaresimi me vendet islamike, oso te mos e njohe me. Gjergj Kastriotin Skenderbeu, si Hero Kombetar.
Vasel Gilaj
New York