Aleati i Lulzim Bashes, Galdini: Domosdoshmeria historike kerkon qe neser te votohet Reforma ne Drejtesi

Ne nje postim te dites se sotme ne facebook Kryetari i LDE – Partia per Liri, Demokraci dhe Etike Arian Galdini ngre disa pyetje lidhur me debatin rreth Refornes ne Drejtesi.
Duket se deklarata e Galdinit vjen si reagim ndaj nje mesazhi te fundit te Edi Rames, gjithashtu ne facebook ku ky i fundit shkruan se Reforma ne Drejtesi ose do te votohet, ose do te votohet.
Me poshte kemi edhe postimin e plote te Arian Galdinit ne faqen e tij zyrtare ne facebook:

Thirrja e Komuniteteve Fetare ne Shqiperi per votimin e Reformes ne Drejtesi eshte thirrja me e dlire qe vjen ne nje vend qe ka kaq shume nevoje per dliresi.
Kerkesa e 91% te shqiptareve per tu votuar Reforma ne Drejtesi, eshte nje kerkese ultimative e shumices derrmuese ne kete vend qe ne akt i madh historik te ndodhe neser ne Kuvend dhe Reforma ne Drejtesi te votohet.
Deklarimet, thirrjet, qortimet, rreptesia dhe inkurajimet e Partnereve Strategjike, SHBA dhe BE, qe neser te votohet Reforma ne Drejtesi, jane nje pergjegjesi historike

per Shqiperine qe te beje aktin e madh e te plotvullnetshem per te deshmuar se ne jemi te denje per te bashkeudhetuar me ta.
Ama, kercellima e Kryeministrit se Reforma ne Drejtesi neser ose do te votohet, ose do te votohet, eshte nje batare vrastare fjalesh qe duan te poshterojne apo asgjesojne kedo qe therret per domosdoshmerine e votimit te Reformes.
Reforma ne Drejtesi eshte kerkese, nevoje dhe domosdoshmeri historike per shqiptaret qe nje transformim rrenjesor te ndodhe e qe te fortet dhe te pushtetshmit e pandeshkueshem te vije dita dhe ora qe te ndeshkohen dhe qe qytetaret e dobet te gjejne drejtesine e shumekerkuar.
Kryeministri qe e do Reformen si i forte, qe e ka trajtuar Reformen si i forte, qe e ka zhvilluar te gjithe procesin dhe debatin si i FORTE, demton rende permbajtjen, thelbin dhe qellimesine e vete Reformes ne Drejtesi.

Si Kryetar i LDE, si anetar i Koalicionit Opozitar, si aleat i Lulzim Bashes dhe PD, une deklaroj me pergjegjesi te plote se ne OPOZITA, kemi qene, jemi dhe do te jemi si ngahera, vendosmerisht Pro Miratimit te Reformes ne Drejtesi.
Ambasadori Lu ka deklaruar se Reformen e pengojne dhe nuk e duan Politikanet Kriminele, te koruptuar dhe te ligjte e ketij vendi.
Ne Opozita, jemi ne nje mendje me Ambasadorin Lu. Prandaj kerkojme qe Reforma te votohet me konsensus politik mes Shumices dhe Opozites, qe kjo Reforme te mos votohet me votat e politikaneve kriminele subjekte te ligjit te dekriminalizimit.
Ne Opozita, po kerkojme konsensusin politik qe Reforma te kete integritet te plote moral, historik dhe institucional.
Ne Opozita, besojme se asnje Kryeminister dhe asnje ligjerues politik a mediatik nuk mund ta shpalle Opoziten si nje padobi demokratike me te cilen nuk duhet bashkerenduar e madje qe duhet poshteruar e zhbere.
Ne Opozita kerkojme konsensus politik ne emer te interesave me te larta kombetare e demokratike ne kete vend dhe ne emer vlerave me te cmuara perendimore qe ne i shohim si busullen tone te orientimit dhe qendrimit.
Pikerisht sepse ne duam nje Reforme ne Drejtesi me integritet te plote, por kerkojme konsensusin politik.
Pikerisht sepse ne duam nje Reforme qe nuk kalon me votat e sforcuara te Tom Doshit dhe Armando Prenges, etj, ne kerkojme konsensusin politik.
Jemi ne nje frekuence me SHBA kur bejne thirrje per pergjegjesi personale te cdo deputeti qe kjo Reforme ne Drejtesi, te votohet neser.
Zonja Nulland e ka bere te qarte e te kthjellet se Reforma ne Drejtesi duhet te votohet nga deputetet e Kuvendit te Shqiperise nen pergjegjesine e tyre personale.
E ngase Opozita, nuk do qe ta lere Reformen ne Drejtesi, nen pergjegjesine personale te deputeteve qe jane subjekte te dekriminalizimit, po kerkon konsensus politik.
Reforma ne Drejtesi me konsensus politik eshte garancia me e plote qe peshku do te pastrohet nga koka.
Ne Opozita, jemi plotesisht krah per krah me SHBA dhe BE qe peshku te pastrohet nga koka, qe Reforma te miratohet neser me konsensusin e Opozites dhe jo me votat e deputeteve qe duhen dekriminalizuar.
Nuk kemi asnje lekundje ne qendrimin tone te vendosur si nje Opozite Pro Perendimore, Pro Amerikane dhd Pro Europiane.
E duam konsensusin ne emer te vlerave me te pastra qe na burojne nga Perendimi, nga SHBA dhe BE.

Movie Underworld: Blood Wars (2016)