Clinton në Festivalin e Letërsisë: S’kisha “histori” të mjaftueshme për të qenë presidente

Nëse një politikan merr ndonjëherë një brohoritje, ju mund të vini bast që është një konferencë e partisë. Nëse ata marrin dy brohoritje, ata vetëm po arrijnë të fitojnë zgjedhjet e përgjithshme ndoshta. Kështu, mbrëmjen e martë, në Qendrën e Bankës së Jugut në Londër ju do të gaboheshit nëse do të kishit menduar se Hillary Rodham Clinton sapo kishte njoftuar ndryshimin e rezultateve të zgjedhjeve të nëntorit të fundit në SHBA. Ajo mori një mikpritje të ngazëllyer dhe përshëndetëse nga 3.000 njerëz që kishin paguar vetëm për të marrë oksigjenin e saj, shkruan The Telegraph, përcjell KultPlus.
Ish-kandidatja demokrate ishte aty për të promovuar autobiografinë e saj të re, “What happened”. E veshur me kostum, 69-vjeçarja megjithatë dukej që kishte një vështrim që thoshte: “Nuk mund ta besoj që ai është në Zyrën e Presidentit, ndërsa unë jam në një turne libri”.
Gjatë një interviste të ngarkuar politike, me pyetjet e bëra nga prezantuesi i Radio 4, Jim Naughtie, Clinton foli për më shumë se një orë në përpjekje për të përcaktuar vetëm atë çfarë ndodhi.

1. Hillari zyrtarisht nuk është “e zemëruar” për humbjen e zgjedhjeve
Për shumë njerëz të pranishëm, dukej se një Klinton e tensionuar po qeshte fort përmes zhgënjimit të saj për mënyrën se si përfunduan gjërat. Jo dhe aq, ajo deklaroi: Unë nuk jam e zemëruar, unë jam duke u përpjekur për të shpjeguar se çfarë ka ndodhur”.
2. Shkroi përkufizimin ligjor të “fajësisë”
Kur diskutoi rënien e Presidentit Nixon në vitin 1974, atëherë kur Clinton ishte një avokate e re për hetim, ajo pranoi me një shikim të njohur: “Në të vërtetë kam shkruar shkresën për atë që ishte një shkelje e padiskutueshme… nëse mund ta besosh këtë”. Qeshja mosbesuese rrokulliset rreth sallës.
3. Ajo mendon se Vladimir Putin është seksist
“Ai nuk i pëlqen shumë gratë – ose të paktën kjo është përshtypja ime,” tha Clinton, kur u pyet nga Naughtie për “të vërtetën” rreth Presidentit rus. “Nga mënyra se si ai sillet lidhur me gratë, mënyra se si ai flet me gratë, ai është mospërfillës”. Por ajo mendon se Trump dëshiron të bëhet si ai: “Trump është ende duke u përpjekur për të kënaqur Putin-in”, tha Clinton. “Ai pëlqen gjërat autoritare – ju e dini, rrahja e gjoksit. Mendoj se është aspirata e tij”.
4. Clinton beson se Donald Trump është një sulmues seksual
Kur diskutoi tapetin e “Access Hollywood”, në të cilin Trump mburrej se kishte kapur një grua, Clinton tha se ishte një shembull i qartë se “Trump pohoi sulmin seksual”. Ajo shtoi: Pas kësaj gratë u paraqitën me histori vërtetë grafike, nuk ka dyshim për këtë.
5. Ajo mendon se ekziston “standardi i dyfishtë”
“Unë besoj fuqimisht se mënyra më e mirë për të mbajtur seksizmin jashtë politikës është të ketë më shumë gra në politikë”, tha ish-Sekretarja e Shtetit. Ajo shtoi se, “votuesit nuk kanë mjaft përvojë për të ditur se gratë vijnë në madhësi të ndryshme, stile flokësh të ndryshme, prejardhje të ndryshme. Nuk ka mjaftueshëm prej nesh (në politikë) kështu që njerëzit mund të thonë, “oh, ka më shumë se një mënyrë për ta bërë këtë”.
6. Trump, “i tronditur” nga emocionet e fitores
Duke folur për telefonatën e saj për të pranuar zgjedhjet, Clinton tha: “Ishte vërtet e tmerrshme, nuk zgjati shumë, nuk kishte shumë për të thënë, ai ishte i befasuar, ai dukej i tronditur, por jashtëzakonisht i ekstazuar. Ai kurrë nuk mendoi se do të merrte telefonatë prej meje dhe as unë kurrë nuk kam menduar se do ta bëja atë telefonatë”.
7. Ndihmoi për të udhëhequr një revolucion
Clinton u kthye tek idea se ajo nuk kishte një “histori” të mjaftueshme për të qenë presidente (duke përmendur rrëfimin e pasurisë së burrit të saj si një shembull). “Isha pjesë e një revolucioni për të drejtat e grave që filloi në vitet gjashtëdhjetë me intensitet të vërtetë. U bëra udhëheqëse e asaj lëvizjeje”.
8. Clinton mendon se gratë meritojnë më shumë
“Është biznesi i papërfunduar i shekullit 21 për të liruar gratë nga kufizimet dhe shtrëngesat që i mbajnë ato, të kullojnë ëndrrat e tyre dhe t’i japin çdo gruaje, kudo një shans për të jetuar deri në potencialin e saj të çoroditur”, tha Klinton, duke ngritur zërin.
Festivali i Letërsisë në Londër zhvillohet në Qendrën e Bankës së Jugut deri më 1 nëntor.