Copëza jetësimesh të mbushura me ngasje për pak buzëqeshje

1 Djali ishte bere 40 vjec dhe nuk pranonte te martohej,ne nje momente per t’ia mbushur mendjen baba i tij i thote, te paste baba shpejto per te paren qe te lashe vend edhe per te dyten.

2 Nje tjeter Malesore i kishte kaluar te 50 – tat, pa u martuar nje shok i thote po pse nuk martohesh mor burr te kaloj koha,po si te Martohem ne kete moshe kur te me lindin Djali me thote per shpirt Babes.

3 Ne vitin 1997 ne Malesin e Madhe vdes nje person me emerin Martin,i cili kishte qene anetar i partise komuniste e me pase edhe i asaj demokratike.Ne mes tjerash gjate vajtimit Vajtoria i thote
Ooooo Martin he ty te rafte Zana
Po ti qief ke pase me i thith te tana
Me thye zyra edhe xhama
A t’ met marak ty Fatos Nana
Ooooo Martini i amel e i bute
Si gjithmon hangre me dy luge
E pse i dhe Dulles informacion
Te shperbleu Sala me 20 milion
Martin kuku lele per mua
Paj kush si ti s’ka diskutua
Gjithmone ne mbeledhje te Partis
Ti i pari ja ke nise
Se kje Martini i Partise
Dhe Martiri i demokracise

4 Nje Malesore vdes ne moshe te re dhe kishte lan kuptohet ,edhe gruan po ne moshe te re
Vajtori qe po e vajtonte sipas zakonit ne mese tjerash i thote edhe keto fjale.
A’po nie more i Nisan
12 muaj kane 13 hane
A’e sheh Nusen qe ke lane
Me 100 kile mish e dhjam
E s’ mujti e mjera me u ba nane
E ti i dekun e kjo shnosh
Oooo me pase vete kjo t’bane Binosh
More i mjeri ooo,oh,oh,oh

5 Njeri po ulltonte me Autobuzin e qytetit ishte afruar nje gruaje dhe e shtynte her pase here, gruaja i drejtohet po mos na shtyj more shok shum afer po na rrin,burri per tu justifikuar i thot nigjo moj shoqe sot kam marre rrogen dhe kam fute doren ne xhep se mose ma vjellin,udhtimi vazhdonte pas pak gruaja i drejtohet perseri shok me duket se po te rritet rroga.

6 Nje malesor ne Amerik po kthehej naten vone nga puna,takon nje femer ne rruge dhe i thote sa dollar kushton 20 dollare,per dreq i gjen policia dhe malesorin e burgosin,kur i shkon bashkeshortja te burgu i thote po si na korite more burr,hajt he burrneshe se per 20 dollar nuk deshta me te cua ty prej gjumit.

7 Njani ne Malesi shkon per vizite tek nje shok i tij,gruaja e shokut po fergonte speca dhe i kishte hapur kembet pak si keq burri i saj e shikonte skenen por nuk po dinte si me ja thane,pase pak i thote grua mblidhi kamet pake se po na marrin specat voj shume.

8 Pash nerin i thote njeri ne SHBA shokut te vete,a me pate than se e kam gruan shtatezan c’ ka ndolli po por e deshtuam e pse,sepse patme frige se po na del zezak sqaroi tjetri.

9 Burre e Grua shkojn te flen,gruaja duke kerkuar ndihmen e zotit thot disa here O krisht flej sonte me ne O krishte flej sonte me ne, burri cohet nga krevati dhe vishet ku po shkon i thot gruaja,une po dal se nuk na zene te treve u pergjigj burri.

10 Gjok i thote shoku shokut qe po takoheshin pase shum vitesh,a jan martuar djemt po po,po prej kahit i kan marre nuset oouu u pergjigj Gjoka kjo nuk eshte pyetje,keta kopila me dasht ti bien edhe mashkuj,e ti po ankon se prej kahit i kane marre femrat.

11 Dy malesore sapo zbriten nga Avioni ne aeroportin e New Yorkut,gjeten 50 dollare a te kam than tha njeri se ne Amerik jan leket per toke,mose i merr ia ktheu tjetri se fillojm e i mbeledhim neser se sote jena lodhe.

12 Ku i ke mustakt i drejtohet njeri nje mikut te tij i hoqa po pse te kan shkuar shume,po sepse mora nje kredi nuk mujta me pagua, e tash po me vjen marre se me thone je edhe burre me mustak.

13 Pashe nerin pse bertasin kaqe shum shqiptaret per kyt reformen ne drejtesi a c’ka po i thon tha njeri po shqiptaret jan mesua me nej ne burg tha tjetri.Watch Full Movie Online Streaming Online and Download

14 Nje ishe komuniste thote per ideal te partise Enver Hoxha ka qen burr i forte,pasha nerin ma te forte na qe e kem durua sqaroj tjetri.

15 Njeri nga SHBA shkon ne Malesi te Madhe nje dite i thot shokut te tij,ma gjej noj peder,po nuk ka jap 5000 dollar jo jo nuk ka,po jap 10000 dollar prap i thot nuk ka,po jap 15000 dollar jam mesuar keq at’her tek jam une sqaroi shoku,po pse thua se nuk ka po thuaj se nuk ka lek.

Pergatiti: Vasel Gilaj