Goxhe Bojaxhi, Shën Tereza jonë

1- Gonxhe Bojaxhiu lindi ne Shkup me 27 Gusht te vitit 1910.Prinderit e saj Kole Bojaxhiu dhe Drane Bernaj nga Prizereni ishin me prejardhje nga Novosella e Gjakoves.
2- Ajo u pagezua me emrin Gonxhe Anjeze.Kungimin e pare e mori pese vjece e gjysem dhe u krezmua ne Nentor 1916.
3- Viti 1928 Gonxhe Bojaxhiu ne moshen 18 vjecare niset per mision.
4- Ne kalkuta te Indise mberrin me 6 Janar te vitit 1929.
5- Me 23 maj 1929,filloi shkollen per Murgeshe,dhe me 24 maj 1913 u be murgeshe dhe mori emrin Moter Maria Tereza.
6- 1931-1937 Motra Tereze,per nje kohe sherbeu si infermiere,e pastaj u emerua mesuese gjeeografie ne Kalkute.
7- Me 7 shkurt 1946 i shkruan Kongregates se Rregulltareve dhe kerkon leje qe te lere kuvendin e Loretos dhe t’u kushtohet teresisht te varfeve si nje nder te varferit.
8- Me 7 gusht 1948,mori lejen e Papa Piu XII qe te leshoje Loreton dhe te ndjeke zerin e ndergjegjes ku i fliste Zoti.
9- Me 18 gusht 1948 hoqi veshjen rregulltare te motrave te Loretos dhe veshi sari te bardhe te pershkuar me vije te kalter dhe me kryq ne parzem.
10- Me 1952 Nene Tereza hapi shtepin e pare prane tempillit te hyjneshes Kali ne Kalkute.Kete shtepi e pagezoi si Nirmal Hriday ose Shtepie e zemres se Paster.
11-Ne tetor te vitit 1960,Nena Tereze per here te pare doli jashte Indise qe nga viti 1929 kure mberriti atje.
12-Se pari udhetoi ne SH.B.A. E me pase ne Rome ku edhe u takua me vellan e saj Lazrin.
13-Kure Papa e vizitoj Indine ne dhjetor te vitit 1964,u habit nga puna e Nene Terezes,dhe I dhuroi asaj makinen Lincoln Convertibile me te cilen vete Papa kishte ulltuar per te mberritur ne Kalkute.Me vone Nene Tereza e shiti makinen dhe filloi projektin Shanti Nagar,Qyteti i Paqes.
14-Me 31 gusht 1963 qeveria Filipine ia dhuroi shperblimin Ramon Magsaysay,me kete rast Nene Tereza u shpall ‘’Gruaja me e merituar e Azise’’.
15- Me 25 marse 1963 themeloi ‘’Vellezerit Misionar te Dashurise’’.
16-Nene Tereza misionin e pare jashte Indise e hapi ne Kokorote te Venazueles.
17-Shperblimi i pare qe mori Nene Tereza ishte medalja e qeverise Indiane ‘’Panda Shri’’ ne vitin 1963.
18-Me 26 mars 1969 Papa Pali VI miraton shoqaten e bashkepunetoreve te Nene Terezes me status te vecante.
19-Ne shtator te vitit 1971,mori shperblimin Samaritani i Mire,ne New York.
20-Me 16 tetor 1971 mori shperblimin Kenedi me arsyetimin.’’Ne gjeografin e vet te vecante,Nene Tereza di ku duhet te ndihmoje dhe ne fene e vet te vecante nuk dyshon se s’do ti gjej mjetet e nevojshme per kete’’
21-Po ne vitin 1971 mori shperblimin nderkombetar per paqe dhene nge Papa Gjoni XXIII.shperblim I themeluar nga vete Papa Gjoni ne vitin 1963 dhe per here te pare iu dha Nene Terezes.
22-Me 29 tetor 1971,nga Universiteti Katolik Amerikan mori dekoraten e nderit ne shkencat shoqerore  per kapercimin e krizave sociale.
23- Me 1972 hapi qendra te reja ne Bangladeshin e shkaterruar.
24-Ne vitin 1972 Nene Tereza merr nje leter nga Shqiperia,nga motra e saj Age,permes se ciles e njofton se nena Drane eshte shume e semure.Nene TerezaTerezakoi nga autoritete shqiptare t’ua mundesonin largimin e Dranes dhe Ages nga Shqiperia por kerkesa e saj nuk iu realizua.
25-Me 12 korrik 1972 ne moshen 83 vjecare, ne Tirane i vdes e ema,Drane Bernaj Bojaxhiu.Ne varrimin e nenes nuk mori pjese,sepse regjimi komunist i e antinjerezor i diktatorit Enver Hoxha e refuzoi, edhe e motra Age vdes nje vite me vone po ne Tirane.
26-Nene Tereza vizitoi Qenderen Katolike Shqiptare ne New York,me 25 korrik 1976.
27-Me 31 dhjetor te vitit 1976 Nene Tereza kishte 66 shtepi ne Indi,34 jashte Indise neper vende te ndryshme numeri i motrave qe sherbenin ishte 1334,ndersa numeri i pergjithshem
i spitaleve,shkollave,strehimoreve,dispanserive e tjer per asistence ne Indi dhe jashte saj ishte 729,numeri i femijeve jetime,te gerbulureve,te vdekureve dhe pergjithesisht pacientet tjere te sherbyer mberrijne ne 6.544.864.
28-Me 1 mars 1978 Nene Tereza pranoi shperblimin ‘’ Balzan’’ nga kryetari i Italise Sandro Bertini.
29-Me 10 dhjetor 1979 ne Oslo te Norvegjise,mori cmimin Nobel per Paqe,e gjithe bota mesoi se Nene Tereza ishte Shqiptare.
30-Me 25 janar 1980,Nene Tereza shpallet Qytetare Nderi e Shkupit.po ne te njejtin vite mori dhuraten e Papes 1983.
31-Me 20 tetor 1985,Nene Tereza zgjedhet per here te trete udheheqese e misionareve te Dashurise.
32-Me 21 qershor 1985 nga kryetari i SH,B.A.Ronald Regan,mori shperblimin medalja e Lirise.
33-Me 26 tetor 1985 Sekretari Gjeneral i OKB-se Xavier Perez de Cuellar fton Nene Terezen ti drejtohet Asamblese gjenerale.ai e prezanton Nene Terezen me keto fjale’’Ua prezantoj gruan me te forte ne te botes’’.
34-Me 17 qershor te vitit 1988 ne kishen St.Rita ne Bronx Nene Tereza  pati nje takim te perzemert me komunitetin Shqiptare te New Yorkut.Ne nje interviste dhene gazetarit te Zerit te Amerikes Gjeke Gjonlekaj,  i cili eshte nga Trieshi i Malesise se Madhe ,ajo beri nje pershendetje ne gjuhen shqipe,si dhe tha po ne shqipe uraten ‘’Puna e Pendimit’’.
35-Ne gushte te vitit 1989,me ne funde Nene Tereza sic u shpreh ajo para largimit realizoi deshiren e madhe’’Vizitova vendin tim te dashur Shqiperine dhe takova popullin tim’’.
36-Nene Tereza u prit ne takim nga presidenti Ramiz Alia i cili e genjeu duke i thene se ne Shqiperi nuk ka te varfer,duke i mohuar te drejten e hapjes se misionit te bamiresise ne Shqiperi.
37-Ajo i fali pushtetaret shqiptare per padrejtesit qe kishin bere,dhe i ftoj te shkojne perpara drejt nje te ardhmje te re.Pranoi edhe ftesen qe te hante darke me gruan e diktatorit E.Hoxha,Nexhmije Hoxha.
38-Ne vitin 1993 Nene Tereza ishte perseri ne Shqiperi gjate vizites qe Papa Gjon Pali II beri ne vendin tone.
39-Ne vitin 1996 Nene Tereza Qytetare Nderi e Kosoves,dekorate qe u themelua nga Ibrahim Rugova.
40-Po ne vitin 1996 Presidenti I Shqiperise Sali Berisha i akordoi Nenes Tereze Urdherin e Arte ‘’Nderi i Kombit’’
41-Me 9 qershor 1997.Nene Tereza mori Medaljen e’’ Arte te Kongresit Amerikan’’.
42-Ne gusht te vitit 1997,sipas nje ankete te cilen e realizoi instituti Infratest ne Gjermani,Spanje,France,Britani,te Madhe,Holande,dhe Suedi.Nene Tereza u shpall Personaliteti i shekullit te XX.
43- Me 5 shtator te vitit 1997 Nene Tereza nderroi jete.
44-Me 13 shtator te vitit 1997,Nene Tereza u varros me nderime te larta qe organizoi qeveria Indiane.Ne varrimin e saje muaren pjese shum burra shtetesh,njerez me fame dhe ndikim ne bote.
45-Dy mrekullit qe e shpallen me pase shenjeteresh ndollen ne vitin 1998,dhe ne vitin 2008.
46- Me 19 tetor te vitit 2003,Papa Gjon Pali II e shpalli Nene Terezen te Lumtur,nga kjo dite Nene Tereza u quajt ‘’E LUME’’dhe festa e saj kremtohet ne vendet sipas rregullave te caktuara nga e drejta kanonike,c do vit ne diten e ngritjes se saj ne qiell,me 5 shtator.
47-Me 4 shtator te vitit 2016 Papa Francesku e dekretoj Nene Terezen’’ Shenjetore e Kishes Katolike’’.
48-Ne vitin 1997 Nene Tereza kishte 4000 motra,te pranishme ne 610 shtepi misionare,te perhapura ne 123 vende te botes.
49-Te gjithe udheheqesit e botes ia kane hapur telefonin,duke iu pergjigjur urdhero Nene.
50-Edhe ne Shqiperi me vendim qeverie festohet dita e Nene Terezes me 19 Tetor.
‘’Malesia’’