KRYEMINISTRI PAS 7 VITESH KTHEHET NE “ZONE E LIRE”/ Edi Rama: Media është një kazan; ‘analistët’, manipulatorë të manipuluar

Edi Rama ka marrë nëpër gojë të gjitha mediat dhe përfaqësuesit e saj i nxitur nga formati i “Zones se Lire”. Arian Çami i ka servirur të gjitha përfaqësuesit e medias, ndërsa Edi Rama ka thënë për produktet mediatike se janë të gjitha kazan.

Për të gjithë ka një justifikim, por të gjithë i etiketon si kazan, brenda formatit të pyetjes së Arian Çanit.

Nuk kam punë me personat. E kam me produktin. Janë të gjithë kukulla të një teatri dhe janë në rol se jashtë këtij roli unë i quaj kazan, që janë të lidhur me lloj-lloj fije. Unë takohem me të gjithë këta.

 Ka njerëz që mendojnë atë që thonë, por ka njerëz që atë që thonë është ajo që mendojnë.

Unë them shoferi është një profesion. Është një njeri shumë i mirë. Ti më pyet për personin”.

Arian Çanit, ndërkohë. i ka thënë se ti je kazani i parë, por ti je i pari që e ke vendosur këtë lloj kazan. Duke qenë shumë i suksesshëm, si kazan, të nënvleftësonin dhe bërë një lloj infeksioni, i thotë Çanit.

Kryeministri Edi Rama ka folur shumë edhe për jetën e vet, ndërkohë që ka thënë atë që e pret në të ardhmen. Po mendoj nje jete te trete. Jetën e parë e ka lidhur me artin, Jetën e dytë me politikën dhe të tretën e ka lënë të hapur.

Ai ka justifikuar njeërzit që e mbështesin. “Ata që dalin në mitingje, janë arsyeja më e madhe e motivimit tim. Ata që të besojnë është motivim i madh. Mund të quhet dhe adrenalinë.

Lumturia është fjalë shumë e madhe. Që më pëlqen puna dhe që më pëlqen të bëj e të shoh ndryshimin e gjërave falë punës sime kjo është padiskutim motivim”.

 Sa për jetën e tij ka thënë se po përgatitet për të ardhmen. Unë kam pasur një jetë që ka qenë krejt ndryshe nga kjo. Edhe e kam shijuar edhe atë jetë dhe se ajo më pëlqente. Dhe jam në një zonë të trurit duke përgatitur jetën tjetër. Dhe nuk dua të ngordh në timon. Do ta shikosh. Është diçka që po e përgatis dhe mendoj se është e rrezikshme të presësh kur të tjerët të thonë ik. Duhet të përgatisësh ti momentin kur duhet të ikësh. Kam pasur disa biseda të rëndësishme me lidera dhe kam dashur të kuptoj këtë pjesë. Joshka Fisher më ka treguar përgatitjen për tu larguar dhe është realisht proces i shëndetshëm.

Por jeta e tretë do jetë po kaq interesante sa dy jetët e tjera. Do jetë në Surrel…

Cani: I ke humbur reflekset, ke 7 vjet qe nuk ke ardhur.

Rama: Po ti ca ke bërë këto 7 vjet se sjemi parë

Cani: Shyqyr që jemi gjallë

Rama: Ke humbur 17 kile

Cani: Kam humbur 33 kile, ti ke shtuar ca. E degjove kengen me te cilen te futa?

Rama: S’e kisha mendjen se më kishte marrë malli për të takuar ty. Une mezi prita te vij te merrem me ty

Cani: Shikoni si me flet sikur jemi ne univers shume te larte ne te dy. Prandaj do votoni gjithnje sic keni votuar.