Pesë orë ndjekje në det, bllokohet gomonia me 2.6 ton kanabis, destinacion kishte Italinë

“Autostrada” detare, trafikantët hodhën në det 2.6 ton drogë

Hapësira detare mes Shqipërisë dhe Italisë, nga mediat italiane konsiderohet prej kohësh si “autostrada detare e drogës”. Mbrëmjen e së premtes, një tjetër gomone e cila po transportonte drogë u kap në det, gjatë një operacioni të përbashkët antidrogë nga policia Shqiptare, Italiane e Malit të Zi, si dhe me mbështetjen ajrore të Frontex. Por vetëm ditën e djeshme u zbulua sasia e saktë e drogës e cila “mbushi detin”. Rreth 2.6 tonë kanabis ka rezultuar pas peshimit, ngarkesa e radhës që kaloi përmes detit drejt Italisë, por që nuk mundi të mbërrinte në destinacion. Italia është destinacion i gomoneve që tentojnë të transportojnë tonelata me kanabis, ku vetëm muajt e fundit nga aksionet e përbashkëta të policisë Itali-Shqipëri, janë kapur mbi 10 të tilla. Jo pak herë shteti Italian ka reaguar mbi këtë çështje e cila ende nuk ka gjetur zgjidhje nga autoritet shqiptare.

Aksioni

Mediat italiane raportuan gjerësisht mbi ngarkesën e kanabisit që u sekuestrua mbrëmjen e së premtes në afërsi të Manfredonias. Në shkrim thuhet se sasia e madhe e cila u kap gjatë një operacioni që zgjati mbi 5 orë, çoi në ndalimin e skafit brenda të cilit ishin edhe dy trafikantë shqiptarë. Në aksion e gjerë u angazhuan tre shtete: Italia, Shqipëria dhe Mali i Zi që u mbështetët nga avioni “Frontex”. Por si ranë në gjurmët e gomones forcat policore? Fillimisht gomonia u konstatua nga rojet bregdetare të Malit të Zi, dhe pas alarmit ndjekja vijoi në ujërat e Detit Adriatik. Duke ndjerë rrezikun dhe përndjekjen nga policia, trafikantët janë detyruar që të hedhin në det ngarkesën. Edhe pse ky veprim nuk përmbushi planin e trafikantëve për tu arratisur, pasi ata ranë në pranga nga Guardia di Finanza e Termolit dhe ajo e Barit. Autoritet italiane, raportojnë se u dëshëm 12 orë punë për të mbledhur 2.6 ton kanabis të hedhur në det e që më pas ju dorëzua autoriteteve përkatëse.

Përgjimet

Nga të dhënat e policisë së vendit fqinj, thuhet se sasia e madhe e drogës e cila do të vinte në brigjet Italiane u zbulua pas një serie përgjimesh të bëra muaj më parë. Gjithçka nisi më 11 janar të këtij viti, kur një i ri nga Vlora, Besmir Hameti së bashku me të arrestuarin tjetër italian, Domeniko Pascariello tentuan të kalonin në brigjet e Brindisit 1.9 ton hashash. Prova që ka në dorë policia e që i ka tradhtuar ata, është një letër. Hetuesit italianë, i kanë gjetur dy të arrestuarve të ngarkesës 2.6 tonëshe një letër në të cilin ishin shënuar emrat dhe kontakte mes të cilave dhe të Hametit e Pascariellos. Hetimi për të zbuluar rrjetin, i cili dyshohet se bëhet me porosi nga burgjet italiane vijon, ndërsa të akuzuarit kanë mohuar çdo përfshirje në grupin kriminal.